Shopping Cart
Your Cart is Empty
Quantity:
Subtotal
Taxes
Shipping
Total
There was an error with PayPalClick here to try again
CelebrateThank you for your business!You should be receiving an order confirmation from Paypal shortly.Exit Shopping Cart
motoskola logo

          

MĀCĪBU MOTOCIKLI-TĀDI PAŠI KĀ EKSĀMENĀ


KAWASAKI ER6N

89,5% no maniem audzēkņiem nokārto eksāmenu CSDD ar pirmo reizi.

AKCIJAS

Atved draugu un saņem braukšanas stundu par brīvu

***

Nāc mācīties un saņem 10% atlaidi šajos motoveikalos

***

CSDD ONLINE TESTS

Šeit pārpublicēts manis veidots raksts portālam Moto.lv (2011 gads)

A kategorijas tiesības


Parasti notiek tā. Tāpat kā par motociklu remontu, arī par moto apmācību interese uzplaiksnī līdz ar pirmajiem siltajiem saules stariem. Pēkšņi visiem vajag TO, un ātri. TAS ir A kategorija.


Lai arī laika apstākļi par to neliecina, jaunā moto sezona jau ir aiz stūra, tāpēc, lai mazinātu ikdienišķos un nebeidzamos jautājumus par A kategoriju, kā arī negaidot pavasara sprādzienu, sniegšu nelielu ieskatu, kā tad tikt pie kārotā A burta.

Cik maksā..., no cik gadiem..., kādu kategoriju es...?, kā lai...?


Šie ir vispopulārākie jautājumi saistībā ar A kategorijas iegūšanu, tie nenogurstot parādās moto forumos un citās ar moto transportu virtuāli un fiziski saistītās vietās.


Informācijas trūkuma, nezināšanas un izdomas dēļ laika gaitā ir izveidojušās visdažādākās baumas, aplamības, mīti un puspatiesības, kas var ne tikai sajaukt galvu potenciālajam A kategorijas tīkotājam, bet pat atturēt to no mēģināšanas to iegūt. Kā tad tas viss notiek.


Laiks iet, prasības un noteikumi, lai iegūtu A kategoriju, mainās līdzi jauniem likumiem.


Iesākumā par to, kas tad vispār tagad skaitās motocikls un kādus motociklus drīkst vadīt ar vienu vai otru A kategorijas apliecību.

Šobrīd ir šādas ar motocikliem saistītas transportlīdzekļu kategorijas.


M - mopēdi (motora darba tilpums ne lielāks par 50 kubikcentimetriem)


A1 - motocikli bez blakusvāģa, kuru motora darba tilpums nepārsniedz 125 cm3 un jauda nepārsniedz 11 kW (15 ZS)


A - motocikli (motocikls . divriteņu mehāniskais transportlīdzeklis ar blakusvāģi vai bez tā. Šis termins attiecas arī uz sniega motocikliem)


B1 - tricikli un kvadricikli


Vairākus gadus atpakaļ A2 kategorija tika izsvītrota un tā vietā nāca tā saucamā A ierobežotā, kas nebija nekas cits, kā tā pati A kategorija, tikai personām, kas to nokārtoja, taču nebija sansieguši 21 gada vecumu, pastāvēja ierobežojums. Pirmos 2 gadus pēc kategorijas ieguves drīkstēja vadīt motociklu, kura motora jauda nepārsniedz 25kW (34zs) vai 0,16kW/kg (0,22zs/kg)*. Pēc 2 gadu ierobežojuma termiņa iztecēšanas vadītāja apliecību varēja apmainīt un braukt, ar kādu motociklu sirds kāro. Šis kategoriju sadalījums ir spēkā arī šobrīd, taču drīzumā to nāksies mainīt, atkal iekļaujot mums jau zināmo A2 kategoriju. To nosaka jauna Eiropas Savienības Direktīva par vadītāja apliecībām. Tāpat, drīzumā, lai iegūtu A kategoriju bez jaudas ierobežojumiem būs nepieciešams sasniegt 24 gadu vecumu iepriekšējo 21 vietā. Paredzams, ka tas stāsies spēkā 2013 gadā.


* Līdz šim brīdim man nav izdevies atrast atbildi, kādi tieši kilogrami (sausā, pilnā, faktiskā vai pašmasa) būtu jāņem vērā, aprēķinot šo jaudas svara attiecību. Atbildi nav sniegušas arī kompetentās valsts iestādes. Tas liek domāt, ka šāda informācija likumā nemaz nav minēta.


Minimālās apmācības prasības dažādām kategorijām


Minimālās, kas nozīmē, pat ja jūs jau mākat braukt kā Valentino Rossi, lai tiktu pielaists valsts eksāmenam, jums ir jāizdara sekojošais.


M - Minimālais vecums - 14 gadi. Apmācība autoskolā nav obligāta, nepieciešamās zināšanas un iemaņas var apgūt pašmācības ceļā. Jāuzrāda derīga medicīniskā uzziņa. Vadītāja apliecību CSDD nodaļās ir iespējams saņemt pēc teorētiskā eksāmena nokārtošanas (jautājumu skaits. 20). Par teorētisko eksāmenu jāmaksā Ls 3,55.


A1,B1 - Minimālais vecums -16 gadi. Apmācība autoskolā nav obligāta , nepieciešamās zināšanas un iemaņas var apgūt pašmācības ceļā. Jāuzrāda derīga medicīniskā uzziņa un derīga pirmās palīdzības kursu beigšanas apliecība, kā arī braukšanas mācību atļauja. Jākārto teorētiskais un braukšanas eksāmens. Teorijas eksāmens.30 jautājumi. Par teorētisko eksāmenu jāmaksā Ls 8,95. CSDD Rīgas nodaļā braukšanas eksāmenus kārto tikai ar CSDD motocikliem . Citās CSDD nodaļās eksāmenus kārto ar autoskolas vai mācību braukšanas instruktora motociklu. Attiecīgi. Ls 32.86, ja eksāmenu kārto ar CSDD motociklu un Ls 21.23, ja eksāmenu kārto ar autoskolas vai instruktora motociklu.


Pieminēšu, ka izredzes nokārtot braukšanas eksāmenu ar pirmo reizi, ja pretendents nav mācījies braukšanu pie instruktora, ir praktiski nereālas. Šeit nelīdzēs ne mamma, ne tētis ar B kategorijas apliecību, kurš pēc daudzu skolnieku domām, braucot no aizmugures ar auto, varētu iemācīt jaunajam, kā jābrauc. Tas tāpēc, ka mamma un tētis, visticamāk, autoskolu apmeklēja 10.30 gadus senā pagātnē. No instruktora pieredzes varu teikt, ja neesi ieguvis jaunu kategoriju pēdējo 5 gadu laikā, tavas CSN zināšanas, visticamāk, ir stipri pielīdzināmas Zaļā gaisma.braukt, sarkanā gaisma.nebraukt līmenim. Cita lieta, protams, ir māka iekļauties satiksmē . tai vajadzētu būt apgūtai. Ja kādu māc šaubas par mana apgalvojuma pareizību, apmeklējiet www.csdd.lv ceļu satiksmes noteikumu testa sadaļu A,B kategorijai. Gadījumā, ja tev ir 16 gadi, paprasi to nokārtot tētim vai mammai. Būsi pārsteigts par rezultātu.


A - Minimālais vecums - 18 gadi.


A - Bez ierobežojumiem šobrīd - 21 gads. Ar 2013 gadu - 24 gadi.


Apmācība autoskolā ir obligāta. Ja tev jau ir vismaz B kategorija, tad autoskolā jāizmācās 15 stundu teorijas kurss. Pēc tā jāpabeidz braukšanas apmācība pie moto instruktora. Minimālais braukšans stundu skaits tādā gadījumā ir 8, taču tas nebūt nenozīmē, ka tev ar to pietiks. Ja tev nav vismaz B kategorijas, tad teorijas apmācība autoskolā - 57 stundas, minimālais braukšanas stundu skaits pie instruktora - 15. Ja tev jau ir kāda vadītāja apliecība (izņemot M kategorijas), tad mācību braukšanas atļauja tev nav nepieciešama. Ja tev jau ir nokārtota A1 vai B1 kategorija, esi sasniedzis 18 gadu vecumu un vēlies nokārtot A kategoriju, tad tev būs jāiziet teorētiskā apmācība autoskolā 34 stundas. Minimālās braukšanas stundas tavā gadījumā būs 6. Jākārto teorijas un braukšanas eksāmens. Lai tiktu pie eksāmena, jāuzrāda tie paši dokumenti, kas A1 kategorijai + aizpildīta apmācības karte (izsniedz autoskola, aizpilda pasniedzējs un instruktors). Tātad, nokārtojot A kategoriju 18 gados, drīkstēsi vadīt augstāk norādītos motociklus ar jaudu līdz 34zs, sasniedzot 20 gadu vecumu, apmainīt vadītāja apliecību un vadīt visus motociklus bez jaudas un kubatūras ierobežojumiem.


Par teorētisko eksāmenu jāmaksā Ls 8,95. Par braukšanas eksāmenu - Ls 32.86, ja eksāmenu kārto ar CSDD motociklu un Ls 21.23, ja eksāmenu kārto ar autoskolas vai instruktora motociklu.


Par to, kas un kā tieši jādara valsts eksāmenā figūru laukumā un ceļu satiksmē, jums pastāstīs un parādīs instruktors. Piemēram, Es. Ja kaut kas neskaidrs, nekautrējies paprasīt, lai instruktors parāda tev priekšā, kā tas jādara.